İçerik Dosyası: Peptid Kompleks Nedir?

PEPTIT KOMPLEKS

Peptitler kolajen elastin ve kreatin gibi proteinlerin yapı taşları olan kısa amino asit zincirleridir. Cildin gücünü ve direncini belirlerler.

Cilt yaş aldıkça peptit eksikliğine bağlı olarak kolajen üretimi azalır ve bu da kırışıklıklara, dehidrasyona, renk eşitsizliklerine ve sıkılık kaybına sebep olur. Peptitler kolajen ve elastin üretimi için tetikleyici rol oynarlar.

Önemli bir bileşendir ve cildin günlük korumasında yer almalıdır.

İnce çizgilerin görünümünü azaltır. Peptitler, kolajen üretimini uyararak daha dolgun ve sıkı görünüm sağlamaya yardımcı olur.

Kolajen üretimine yardımcı olur. Cilde kolajen üretimi için sinyaller gönderir. Kas ve hücreleri koruyan bağ dokusuna destek olur.

Cildin elastikiyetini artırır. Kolajene ek olarak elastin proteinin liflerini oluşturur. Bu lifler daha sıkı gergin bir görünüm sağlar.

Cilt bariyerini güçlendirir. Cilt hücrelerini ve dolayısıyla cilt bariyerini güçlendirmeye yardımcı olur.

Hasar görmüş cildi onarır. Cildi içten dışa iyileştirmeye çalışır.

Antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Peptitlerde bulunan antioksidanlar cildi sakinleştirip yatıştırmaya yardımcı olarak daha az iltihaplanmaya yol açar.

Cilt görünümünü iyileştirir. Artan kolajen üretimi ile daha net ve eşit tonlu bir cilt elde edilmesine yardımcı olur.

KAYNAKLAR:

Edgar S, Hopley B, Genovese L, Sibilla S, Laight D, Shute J. Effects of collagen-derived bioactive peptides and natural antioxidant compounds on proliferation and matrix protein synthesis by cultured normal human dermal fibroblasts. Sci Rep. 2018

Alencar-Silva T, et al. (2018). Breaking the frontiers of cosmetology with antimicrobial peptides. DOI: 10.1016/j.biotechadv.2018.08.005

 

 

Yorum Gönder