İçerik Dosyası: Niasinamid Nedir?

Niasinamid cildimizde bulunan bir B3 vitamini formudur. Cilde parlaklık veren, nemlendiren güçlü bir içeriktir.

Etkileri nelerdir?

Güçlendirir. Cilt bariyerini (ilk savunma hattı) iyileştirme kabiliyeti nedeniyle çevresel hasarın etkisini azaltır. Cildin geçmişteki hasar belirtilerini onarmasına yardımcı olmada da rol oynar.

Aydınlatır. Düzensiz cilt tonunu iyileştirir. Cildi aydınlatır, leke oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Cilde renk veren melaninin cildin dış katmanına ulaşmasını önler.

Nemlendirir. Cilt yüzeyini nem kabına ve dehidrasyona karşı yenilemeye ve onarmaya yardımcı olur.  Seramidlerin doğal üretimini geliştirmeye yardımcı olarak kuruluk, cildin pul pul dökülmesi gibi sorunları önlemeye çalışır.

Kırışıklık karşıtıdır. Kolajen üretimini uyarır, ince çizgi ve kırışıklıkların görünümünü azaltır, yumuşatır.

Sivilceleri iyileştirir. Anti-inflamatuar özelliği sayesinde sivilceli ciltler için etkili bir tedavi sunar.

Rosacea’yı yatıştırır. Gül hastalığının etkilerini hafifletir.

Gözenek görünümünü azaltır. Yapılan çalışmalar Niasinamidin gözenek astarı üzerindeki etkisinin cilt üzerinde birikme ve tıkanmaları önlediğini göstermiştir.

Kimler Kullanabilir? Herkes! Cildinin daha parlak ve canlı görünmesini isteyen herkes Niasinamid içeren ürünler kullanabilir.

Hangi içeriklerle kullanılabilir? Retinol, peptidler, hyaluronik asit, C vitamini ve AHA ve BHA’lar gibi içeriklerle uyumludur.

KAYNAKÇA:

Levin J, Momin SB. How much do we really know about our favorite cosmeceutical ingredients? J Clin Aesthet Dermatol. 2010;3(2):22-41. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20725560/

Journal of Investigative Dermatology, May 2017

Skin Pharmacology and Physiology, June 2014, 311-315

International Journal of Pharmaceutics, March 2017

 

Yorum Gönder